Blog


Instytut Great Place to Work® ogłosił listę 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie. Światową czołówkę otwierają Google, SAS Institute oraz W.L. Gore & Associates. Dokładnie ta sama trójka firm i w tej samej kolejności święciła triumfy także na zeszłorocznej liście World’s Best Multinational Workplaces. W sześcioletniej historii listy Google otwiera stawkę Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie już po raz czwarty.

Laureaci konkursu na Najlepsze Międzynarodowe Miejsca Pracy na świecie to ścisła czołówka wspaniałych miejsc pracy. W tegorocznej edycji konkursu Great Place to Work® przebadał ponad 6 tysięcy firm, zatrudniających razem ponad 9,1 miliona pracowników. Aby znaleźć się wśród 25 najlepszych z najlepszych, trzeba spełnić liczne kryteria, z których pierwsze to udział i uzyskanie wyróżnienia w krajowym konkursie na Najlepsze Miejsce Pracy. Kolejnym kryterium, jakie muszą spełnić laureaci, to obecność na co najmniej 5 krajowych listach Najlepszych Miejsc Pracy. Liczą się więc notowania każdego krajowego oddziału międzynarodowych firm. Dodatkowe punkty przyznawane są za liczbę krajów, w których została przeprowadzona ankieta pracownicza (Trust Index©) oraz za odsetek pracowników (w stosunku do całego zatrudnienia w danej organizacji), jaki wziął udział w badaniu. Zatem w konkursie ma znaczenie głos każdego pracownika.
Cieszy fakt, że aż 8 tegorocznych laureatów listy World’s Best Multinational Workplaces to laureaci polskiej Listy Najlepszych Miejsc Pracy, ogłoszonej w marcu b.r. Są to: Dell EMC, Daimler Financial Services, Cisco, Cadence Design Systems, Diageo, S.C. Johnson, Monsanto i 3M. Jak dotąd to najlepszy wynik polskiej stawki w światowym rozdaniu.

Rekordzistami, jeśli chodzi o liczbę firm wprowadzonych na listę światową, są: Wielka Brytania (17), Meksyk (15), Niemcy (13), Włochy i USA (po 12) oraz Kanada (11). W podziale na kontynenty pierwsze miejsce należy do Europy, skąd pochodzi 42% zwycięskich firm, na miejscu drugim znalazły się kraje Ameryki Południowej i Środkowej – 32%, a za nimi kraje Azji i Pacyfiku – 16%.
Najliczniej reprezentowanym wśród laureatów sektorem pozostają technologie informatyczne – firmy IT stanowią na liście 32%. Firmy produkcyjne zasiliły listę na poziomie 24%. Na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się firmy z sektora usług finansowych i ubezpieczeń, usług profesjonalnych oraz usług w branży hotelarskiej i restauracyjnej z udziałem po 12%. W tym roku na liście nie ma żadnej firmy z sektora farmaceutycznego, który w ubiegłych latach miał silną reprezentację wśród laureatów.

Firma Sektor
1. Google Technologie informatyczne
2. SAS Institute Technologie informatyczne
3. W. L. Gore & Associates Wytwarzanie i produkcja
4. Dell EMC Technologie informatyczne
5. Daimler Financial Services Usługi finansowe i ubezpieczenia
6. NetApp Technologie informatyczne
7. Adecco Usługi profesjonalne
8. Autodesk Technologie informatyczne
9. Belcorp Handel detaliczny
10. Falabella Handel detaliczny
11. Hyatt Hotele i restauracje
12. Mars Wytwarzanie i produkcja
13. Accor Hotele i restauracje
14. Cisco Technologie informatyczne
15. Cadence Design Systems Technologie informatyczne
16. Atento Usługi profesjonalne
17. Hilton Hotele i restauracje
18. Scotiabank Usługi finansowe i ubezpieczenia
19. Diageo Wytwarzanie i produkcja
20. S.C. Johnson Wytwarzanie i produkcja
21. EY Usługi profesjonalne
22. Adobe Technologie informatyczne
23. Monsanto Wytwarzanie i produkcja
24. 3M Wytwarzanie i produkcja
25. American Express Usługi finansowe i ubezpieczenia

 

 

Podsumowując tegoroczną edycję listy World’s Best Multinational Workplaces warto zauważyć, że od 2011 r., kiedy to powstał pierwszy światowy ranking wspaniałych miejsc pracy, liczba firm spełniających standardy Great Place to Work® podwoiła się – w zaokrągleniu z pułapu 2.200 w 2011 r. do 4.100 w 2016 r. „Bez względu na lokalizację i sektor coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że miejsca pracy wyróżniające się wysokim zaufaniem, gdzie potencjał każdego pracownika może się w pełni rozwinąć, są dobre zarówno dla biznesu, jak i całego naszego globalnego społeczeństwa” – skomentowała ten optymistyczny trend Kim Peters, Executive Vice President, Great Place to Work® Certification Program.

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !