Blog


Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie nieformalnego związku zawodowego pilotów linii Ryanair (The Ryanair Pilot Group - RPG), 9 na 10 pilotów uważa, że władze firmy nie przywiązują należytej wagi do kwestii bezpieczeństwa, przez co latanie ich liniami nie musi być bezpieczne.

Sondaż w którym pytano m.in. o ocenę polityki bezpieczeństwa, przeprowadzono wśród 1000 (spośród ok. 3 tysięcy zatrudnionych) kapitanów oraz pierwszych oficerów latających w barwach irlandzkiego przewoźnika.
Zdaniem związkowców, polityka bezpieczeństwa firmy jest niejasna (89% odpowiedzi) a większość z badanych (67% respondentów) obawia się korzystać z wewnętrznego systemu do raportowania wszelkich problemów związanych z bezpieczeństwem, a będących efektem polityki firmy.

Duże obawy pilotów związane są z zasadami zatrudnienia wielu spośród nich. Zatrudnieni przez agencję pośrednictwa pracy na tzw. zero-hours contracts piloci w kontrakcie mają zapisany zerowy wymiar godzin, a do pracy są wzywani w miarę potrzeb.
Szef RPG uważa, że niektórzy z nich mając umowy nie gwarantujące płacy i nie wiedząc ile godzin przelatają w danym miesiącu, z obawy przed utratą zarobków mogą pracować nawet pomimo choroby lub zmęczenia.

Prawie każdy z badanych pilotów (94% respondentów) uznał, że sytuację w firmie powinna zbadać Irlandzka Agencja Awiacji.

Władze firmy nie zgadzają się z zarzutami i zwracają uwagę na fakt, że od powstania linii 29 lat temu nie mieli żadnych problemów z bezpieczeństwem. Nie chcą jednocześnie komentować działań nieuznawanych przez linie związkowców i odsyłają pilotów do korzystania z wewnętrznego systemu raportowania.

[KB]

 

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !