Blog


Gdy porównuję firmę sprzed 10 lat i obecnie, to widzę naprawdę kolosalny postęp – mówi Rafał Domżalski, prezes Zarządu EXPOM S.A. w Kurzętniku. – I nie chodzi tu tylko o sam rozwój firmy, bo przez ostatnie lata jeszcze bardziej ugruntowaliśmy własną pozycję na rynku morskim i offshore, ale głównie o sprawy związane z ochroną pracownika.

Konrad Rudniewski

Expom jest producentem żurawików szalupowych oraz dźwigów morskich, w które są wyposażane statki i platformy wiertnicze budowane na całym świecie. Wytwarza także paleniska i wymienniki pieców wielkogabarytowych dla przemysłu energetycznego oraz inne wielkogabarytowe elementy maszyn i konstrukcji. Żurawiki są różnej wielkości – w zależności od szalupy, do opuszczania której muszą być przystosowane. A te mogą być dla czterech osób, ale też w przypadku największych jednostek – nawet dla 150. Jedną z ostatnich nowości był trzydziestometrowy dźwig okrętowy zbudowany dla klienta z Dubaju.

Wymagania klientów

Nasi klienci reprezentują wymagający przemysł okrętowy – branżę, która jakikolwiek wypadek może bezwzględnie wykorzystać w walce konkurencyjnej. Dlatego coraz częściej już podczas pierwszych rozmów handlowych pytają o wypadkowość, wskaźniki, zabezpieczenia. Jesteśmy nie tylko regularnie audytowani przez naszych odbiorców – stocznie, ale pojawiają się też i docelowi klienci – armatorzy, chcący pozyskać szereg informacji – twierdzi R. Domżalski. Podobnie rzecz się ma z odbiorcami z branży energetycznej – podczas jednego ze szczegółowych audytów weryfikacji podlegał m.in. system udzielania pierwszej pomocy.

Oczywiście bardzo ważna jest jakość produktu. Gotowe wyroby przechodzą na terenie firmy testy – najpierw statyczny, a po uzbrojeniu w instalacje hydrauliczne i elektryczne – drugi test – dynamiczny. Prowadzone są one przez inspektorów reprezentujących firmy certyfikacyjne. Następnie sporządzana jest pełna dokumentacja i wyrób kierowany jest do klienta.

bhp2 bhp3 bhp4

Nie szczędzimy nakładów na sferę bezpieczeństwa – począwszy od wydawałoby się drobnych rzeczy jak drabiny, systemy zabezpieczające, po te bardziej złożone. Ważna jest też świadomość pracowników, a mamy ich zatrudnionych około 160. Nie wszyscy z nich rozumieją, co to jest to bezpieczeństwo. Co z tego, że zagwarantujemy im właściwe narzędzia pracy, środki ochrony, zadbamy o hale produkcyjne, jeżeli nie będą oni przestrzegać elementarnych zasad bezpiecznej pracy. Cały czas pracujemy nad tym i budujemy świadomość zatrudnionych – kontynuuje prezes.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !