Blog


T-shirt to jeden z podstawowych elementów garderoby. Pasuje praktycznie do każdego stroju, zarówno mniej, jak i bardziej oficjalnego. Producenci prześcigają się w projektowaniu różnorodnych fasonów, w dobieraniu przeróżnych składów materiałów czy kolorów dzianiny. Wśród całej odzieży dostępnej na rynku, najtańsze i najbardziej popularne są właśnie t-shirty.
Dzięki temu, że na koszulkach można umieszczać różnego rodzaju nadruki, stanowią również idealny nośnik reklamy.

T-shirty reklamowe są obecnie najpopularniejszym elementem stroju pracowników i jednocześnie stanowią wizytówkę firmy. Dlatego ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru, ponieważ ten klasyczny element ubioru wraz z logo firmy, może wpłynąć na efektywną promocje każdego rodzaju działalności.
Jednak czym należy się kierować przy dokonywaniu zakupu, pośród tak dużego wyboru? Na co należy zwrócić uwagę, aby taki prosty, klasyczny t-shirt był wygodniejszy w noszeniu, lepiej układał się na sylwetce lub aby służył nam dłużej?

Pobierz artykuł w wersji pdf:
maszyny pobierz

Decydując się na zakup koszulek reklamowych warto wcześniej dowiedzieć się nieco o ich jakości. Wbrew pozorom nie świadczy o niej gramatura tkaniny. Określa ona bowiem jedynie ciężar i grubość bawełny użytej do jej uszycia i nierzadko zdarza się, że koszulka o gramaturze 150g jest bardziej trwała, niż ta o gramaturze 190g innego producenta.

Poza trwałością istotny jest również komfort noszenia - wyższej jakości bawełna jest gładsza i bardziej komfortowa w noszeniu. Ponadto dużo lepiej się prezentuje, co pozytywnie wpływa na wizerunek marki, która umieszcza swoje logo na takich koszulkach. Materiały niskiej jakości mają nierówności widoczne gołym okiem.

Warto zwrócić uwagę na krój koszulki, bo w rzeczywistości t-shirt t-shirtowi nierówny. Rękawy koszulki powinny być przyszyte po łuku – t-shirt, który posiada rękawy wszyte w linii prostej układa się na ciele gorzej. Poniżej porównanie kroju t-shirta konkurencyjnej firmy i koszulki Promostars (żółta).

rys1

Jednym z ważniejszych elementów świadczących o jakości t-shirta jest rodzaj oraz sposób wykończenia ściągacza. Ściągacz powinien być przyszyty tak, by boczne przeszycia nie były widoczne (żółta koszulka). W przeciwnym razie koszulka źle układa się na sylwetce a jego połączenia mogą stanowić dyskomfort podczas noszenia. Należy zwrócić uwagę również na skład ściągacza - ten bawełniany szybciej ulega deformacji i odkształceniom, niż ściągacz z domieszką elastanu.

sciagacz

Przy analizie ściągacza, należy również sprawdzić czy jest on wykończony pojedynczym przeszyciem, czy podwójnym. Pojedyncze przeszycie jest mniej trwałe, taki t-shirt jest gorzej wykończony od wewnątrz, co może uwierać podczas użytkowania. Podwójny szew (koszulka niebieska) jest zdecydowanie trwalszy. Ponadto należy zwrócić uwagę czy przy połączeniu ściągacza z materiałem nie ma zmarszczeń, które mogą świadczyć o wszyciu za krótkiego ściągacza w stosunku do dekoltu.

dekolt

Nie tylko ilość szwów jest ważna, ale również ich gęstość. Im rzadszy szew, tym jest mniej trwały, co oznacza że łatwiej może dojść do przecięcia, a tym samym do prucia. Produkcja t-shirtów z takim szwem jest o wiele szybsza, przez co są one tańsze.
Warto zwrócić uwagę, czy t-shirt jest zszyty nićmi czy przędzą. Należy zatem rozróżnić, co to jest przędza, a co to jest nić. Przędza jest najprostszym produktem włókienniczym, najczęściej pozyskiwanym z bawełny, w postaci luźno połączonych włókien. Natomiast nić wykonuje się poprzez skręcenie i splecenie przędzy, dzięki czemu jest trwalsza i o wiele mocniejsza niż przędza. Bardzo często producenci zszywają t-shirty przędzą (niebieska).

przedza

Kolejnym ważnym elementem konstrukcji t-shirta, na który należy zwrócić uwagę, jest taśma wzmacniająca. Jeżeli chcemy aby koszulka była trwalsza, to taśma wzmacniająca powinna być umieszczona na całej długości, od ramienia do ramienia. Stabilizuje ona przede wszystkim konstrukcję całego t-shirta i wzmacnia szwy najbardziej narażone na przetarcia powstające chociażby przy noszeniu plecaków czy spodni roboczych typu „ogrodniczki”.

tasma

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość koszulek jest materiał, z którego zostały wykonane. Podstawowym składnikiem, z którego szyje się t-shirty jest bawełna. Bawełna jest produktem naturalnym a jej zaletą jest to, że jest przyjemna w noszeniu, lepiej wchłania pot i nie elektryzuje się. Bawełna ma też swoje wady: gniecie się oraz gorzej utrzymują się na niej barwniki, zwłaszcza podczas wystawienia na ekstremalne warunki atmosferyczne. Koszulki bawełnianie wybarwiają się szybciej.

Należy wyróżnić dwa rodzaje bawełny, z których szyje się koszulki: ring spun i open end.
Koszulki wykonane z bawełny typu Ring Spun przewyższają jakością te, które powstały z bawełny Open End. Ze względu na strukturę skręconej przędzy są gładsze, odporne na kurczenie, nie zostawiają włókien, są odporne na wycieranie, a przez to bardziej trwałe i najlepiej nadają się do nadruku. Przędze typu Ring Spun również nie są sobie równe, przędza Ring Spun z niskiej jakości bawełny i pozbawiona uszlachetniającego wykończenia będzie mniej przyjemna w dotyku od bawełny wysokiej jakości i specjalnie wykończonej. Producenci często używają przędzy Ring Spun niskiej jakości, w rezultacie czego materiał jest nierówny, włoskowaty i posiada zmechacenia. Najwyższą kategorią przędzy Ring Spun jest przędza czesana, która charakteryzuje się najdłuższym włóknem, przez co mniej się gniecie, mniej kurczy a materiał jest bardzo gładki.

Przy wyborze koszulki warto również zwrócić uwagę na to, jak koszulki są wykończone. Istotna jest gładkość materiału oraz samo wybarwienie, nasycenie kolorów. Proces wybarwiania dotyczy również koloru białego. Zwykła biel czasami przechodzi w odcienie ecri czy w szarość. Do uzyskania śnieżnobiałej, czystej bieli potrzebne jest zastosowanie specjalnych składników, z których producenci najczęściej rezygnują.

wybarwienie

• Koszulki Promostars wykonane są z wysokiej jakości bawełny typu ring spun
• Wykonane są z gładkiego materiału
• Materiał nie posiada zmechaceń czy nierówności
• Posiadają elastyczny ściagacz
• Posiadają podwójne szwy
• Posiadają taśmę wzmacniającą
• Kolor biały jest śnieżnobiałym kolorem
• Pozostałe kolory są nasycone, żywe, jaskrawe

akademia robod
Artykuł powstał w ramach Akademii Robod - akcji partnerskiej portalu „Kultura Bezpieczeństwa” oraz firmy Robod S.A. Wszystkie publikacje sygnowane Akademią Robod dostępne są na portalu „Kultura Bezpieczeństwa” oraz na stronie internetowej Robod.pl.

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !