Blog


Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu ochrony indywidualnej (SOI) do wykonywanej pracy i do warunków, w jakich przebywamy. U wielu pracodawców nadal pokutuje stwierdzenie, że lepsze coś niż nic. Niestety, nie ma nic gorszego niż źle dopasowany sprzęt dający złudne poczucie bezpieczeństwa.

Jan Lipiarski

Jest to tym ważniejsze, im większa rola danego urządzenia w ochronie zdrowia i życia pracownika. Często ten stan rzeczy wynika z braku wiedzy i wyobraźni. Pracownik nie domyśla się, jak kluczowe znaczenie ma np. dobór odpowiedniego rozmiaru uprzęży lub długości elementów tworzący zestaw chroniący przed upadkiem z wysokości, oraz jak to się przełoży na stan poszkodowanego, któremu może (ale nie musi) uratować życie. Zapamiętajmy, że SOI ratuje życie, nie zdrowie użytkownika.

Trudne pytania

Zastanówmy się, jaki cel ma postęp technologiczny, skoro nasze podejście do tematu nie zmienia się od dziesięcioleci. Niweczy to wszystkie, nawet te najlepsze plany, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników. Cóż z tego, że organizujemy bezpieczne stanowiska do pracy na wysokości, skoro nasi pracownicy nie przestrzegają wyznaczonych przez nas zasad? Jaki cel ma zakup najdroższego dostępnego sprzętu, skoro i tak nie nadaje się do wykonywanej przez nas pracy? Jaki cel ma korzystanie z szelek i dwumetrowej linki bezpieczeństwa, jeżeli pracujemy na dwumetrowej drabinie? Podczas analizy tematu pracy na wysokości pojawia się więcej tego typu pytań. Każdy z nas powinien przemyśleć te kwestie, wysyłając pracowników na stanowisko, na którym istnieje zagrożenie upadkiem z wysokości. Poniżej postaram się przedstawić kilka zagadnień związanych ze sprzętem chroniącym przed upadkiem oraz zasadami jego doboru. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów sprzętu chroniącego przed upadkiem. Będąc kompletnym laikiem w tej sprawie, nie jesteśmy w stanie przebrnąć przez proces doboru sami. Do pomocy powinien włączyć się sprzedawca, który podzieli się z nami fachową wiedzą i rozwieje nasze wątpliwości. I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ wiedza przeciętnego sprzedawcy w markecie budowlanym lub niewielkim sklepiku bhp sprowadza się do podania ceny i przeczytania kilku informacji z katalogu. Niestety!

Co zrobić?

Zdecydowanie nie powinniśmy wybierać najprostszego rozwiązania. W przepisach znajdziemy sporo wytycznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w samym rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest wyraźnie napisane, jakie wymagania powinien spełnić pracodawca, zalecając pracownikowi używanie środków ochrony indywidualnej. W paragrafach 3,4,5,6 i 7 znajdziemy wszystkie najważniejsze wytyczne dotyczące indywidualnego przydziału środków ochrony, ich jednoczesnego stosowania, jak i wymogów dotyczących ich właściwego użytkowania, przeglądów i konserwacji. Opisywane rozporządzenie mówi nawet, jak powinien wykonywać proces decyzyjny podczas zakupów SOI – od analizy i oceny zagrożeń po analizę porównawczą sprzętu różnych producentów.

Jak dokonać wyboru, gdzie szukać?

Sposobem na to są przede wszystkim:

  • prasa fachowa,
  • strony internetowe producentów, gwarantujące rzetelną wiedzę z zakresu ochrony przed upadkiem z wysokości,
  • strony związane z tematyką pracy na wysokości,
  • strony CIOP-PIB i PIP,
  • wyspecjalizowane firmy sprzedające SOI,
  • firmy szkolące do pracy na wysokości.

Zwracajmy uwagę na fachowość i indywidualne podejście do naszych potrzeb. Trzeba pamiętać, że różnorodność sprzętu dostępnego na rynku wynika z potrzeb użytkowników i postępu technologicznego. To, co było dobre pięć lat temu, niekoniecznie musi sprawdzać się dzisiaj. Bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, mimo że jest trochę droższy, może zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę użytkowania. Posiada również dłuższe terminy przydatności, więc de facto po przeliczeniu na okres amortyzacji wypada taniej niż jego starszy odpowiednik. Nowocześniejszy sprzęt jest zwykle lżejszy, lepiej dopasowany, pracownik czuje się w nim swobodniej, co przekłada się również na jakość pracy i wymiar finansowy. Poniżej postaram się przedstawić podstawowy sprzęt ochrony indywidualnej oraz jego zastosowanie w praktyce.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !