Blog


W Hucie Miedzi Głogów realizowanych jest 10 dużych przedsięwzięć o wartości ponad 2 miliardów złotych. Inwestycje dotyczą nie tylko procesu produkcyjnego, ale mają również wpływ na ochronę środowiska, bezpieczeństwo i warunki pracy. Na wydziale ołowiu zabudowano IV piec Dörschla, który pozwoli zagospodarować materiały ołowionośne i zwiększyć produkcję ołowiu.

Odtworzenie fabryki kwasu siarkowego zwiększy zdolność produkcyjną, zmniejszy awaryjność urządzeń i znacznie poprawi warunki i bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo uruchomienie fabryki znacząco obniży emisję dwutlenku siarki do atmosfery. Koszty odtworzenia fabryki przekraczają ponad 154 miliony złotych. Blisko 40 milionów złotych będzie kosztować budowa nowego magazynu koncentratu. Pełne zautomatyzowanie procesu transportu koncentratu zdecydowanie poprawi warunki pracy.

- Nasze działania mają na celu nie tylko zwiększenie produkcji miedzi. Inwestujemy i będziemy nadal inwestować także w ochronę środowiska naturalnego. Staramy się zapewnić jak najlepsze warunki pracy naszym pracownikom, dlatego realizujemy bardzo dużo przedsięwzięć w tej materii – mówi Roman Grzelczak, dyrektor głogowskiej huty.

Warunki pracy poprawi na pewno modernizacja budynku administracyjnego z Huty II. Z nowoczesnych szatni i łaźni korzysta 600 pracowników. Budynek ma nową elewację, wymieniono w nim instalację elektryczną, zbudowano instalację z centralnym systemem klimatyzatorów. Remont kosztował około 5 milionów złotych. Od 2010 roku trwają także prace związane z przebudową obiektów socjalnych HMG I. Zmodernizowano zakładową stołówkę, powstały nowe pomieszczenia administracyjne, od kwietnia remontowane są szatnie.

Projektem mającym na celu poprawienie warunków pracy ale także zwiększenie efektywności jest montaż trzech nowych suwnic. Nowe suwnice usprawnią logistykę załadunku i rozładunku agregatów hutniczych oraz ujednolicą rodzaj stosowanych kadzi w HMG I i HMG II. Koszt realizacji tego zadania to kwota ponad 6 milionów złotych.

Przeprowadzana modernizacja oczyszczalni elektrolitu pozwoli wyeliminować emisję tlenków azotu, tlenku i dwutlenku węgla oraz dwutlenku siarki. Nowa instalacja jest hermetyczna i w pełni zautomatyzowana. Ponadto znacząco poprawiono warunki pracy. Wartość inwestycji przekracza 44 miliony złotych.

W 2015 roku przewidziane jest zakończenie wieloletniego programu modernizacji pirometalurgii w głogowskiej hucie, na który składa się budowa pieca zawiesinowego w HM Głogów I oraz modernizacja pirometalurgii w HM Głogów II. Będzie to najnowocześniejsza linia produkcyjna na świecie o zdolności produkcji 250 tysięcy ton miedzi blister rocznie w HMG I i 230 tys. ton w HMG II.

- Realizowane inwestycje dadzą długoletnie korzyści ekonomiczne. To dla KGHM oprócz efektywnego hutnictwa, także zintegrowana produkcja – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA.

W tym roku HM Głogów obchodzi jubileusz 40-lecia. To największa huta w Europie i jedna z najmniej uciążliwych dla środowiska hut miedzi na świecie.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !