Projekt – Zimą Zawsze Bezpieczni- Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
Zima zaskakuje drogowców, kierowców. Takie stwierdzenie słyszymy każdego roku, gdy tylko pojawią się pierwsze opady śniegu, ale czy na pewno możemy sami przygotować się do tego aby być bezpiecznym na drodze w czasie zimy?
Fundacja Kultury Bezpieczeństwa
Kierowcy samochodów osobowych, ciężarowych zobligowani są do usuwania śniegu i lodu z szyb, lusterek, świateł tablic rejestracyjnych oraz dachu:
KODEKS DROGOWY PRAWO O RUCHU DROGOWYM
„Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
Tak jak osobówkę odśnieżymy bez problemu tak problem rośnie gdy pojazd jest większych gabarytów.
Niestety w Polsce problem ten jest o tyle skomplikowany, że same chęci i strach przed otrzymaniem mandatu za nieodśnieżenie pojazdu nie wystarczy by wyeliminować ryzyka spowodowane spadającymi kawałkami lodu czy śniegu, na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Tafle lody spadają nie tylko na pojazdy jadące za nieodśnieżonym samochodem ale także w przypadku zahamowania przed przejściem dla pieszych, tafla lodu, bryła śniegu spadnie na pieszych.
O ile odśnieżanie w siedzibach firm jest możliwe w różnoraki sposób, tak w czasie postoju na trasie nie jest już to takie łatwe. Postoje w czasie podróży są nieuniknione, jest ich wiele; min., oczekiwanie na załadunek i rozładunek towaru, kolejki na przejazdach przez granice państwowe, dobowe odpoczynki. Kierowcy są zdani na siebie, wykorzystują drabiny wożone w ciężarówkach, co za tym idzie często stawiają je na oblodzonej powierzchni, jeżeli mają w pobliżu miasto z myjnią dla samochodów ciężarowych mogą ten lód, śnieg spłukać ciepłą wodą.
Postawienie podestu roboczego na parkingach przydrożnych czy stacjach paliw umożliwiłby kierowcą samochodów dostawczych, ciężarowych na ich bezpieczne i regularne odśnieżanie.
Doskonałą infrastrukturą do tego typu rozwiązania są Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP).
Jest to teren wydzielony w pasie drogowym poza koroną drogi, wyposażony w miejsca postojowe dla pojazdów oraz w urządzenia służące zaspokajaniu potrzeb podróżnych. Posiadają takie udogodnienia jak : wypoczynek z możliwością noclegową, stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie; dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii, stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, informacji turystycznej agendy poczty, banku, biur turystycznych, biur ubezpieczeniowych.
Nadal jednak brakuje platformy, podestu roboczego za pomocą którego kierowcy spokojnie i w sposób bezpieczny mogliby oczyścić naczepę i dach swojego samochodu z zalegającego śniegu i lodu aby powrócić do ruchu drogowego nie powodując zagrożenia w ruchu drogowym spadającymi taflami lodu i zamarzniętymi bryłami śniegu.
Warto jeszcze pamiętać: niezależnie od wybranego sposobu odśnieżania, pracodawca powinien rozpoznać ryzyko wypadkowe. W trakcie odśnieżania naczep, dachu samochodu zwiększa się ryzyko m.in.: możliwość upadku z wysokości (drabiny, rampy), możliwość uderzenia o nieruchome przedmioty, możliwość poślizgnięcia się i upadku na płaszczyźnie, możliwość przysypania zgarnianym z naczepy śniegiem, możliwość wyziębienia i przemoczenia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad BHP w trakcie odśnieżania pojazdów, aby uniknąć utraty zdrowia a nawet życia.
Niezależnie od wybranego sposobu odśnieżania, pracodawca powinien rozpoznać ryzyko wypadkowe. W trakcie odśnieżania naczep, dachu samochodu zwiększa się ryzyko m.in.: możliwość upadku z wysokości (drabiny, rampy), możliwość uderzenia o nieruchome przedmioty, możliwość poślizgnięcia się i upadku na płaszczyźnie, możliwość przysypania zgarnianym z naczepy śniegiem, możliwość wyziębienia i przemoczenia.
Rusza właśnie kampania organizowana przez Fundację Kultury Bezpieczeństwa, której celem jest poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa kierowców na naszych drogach. Fundacja zauważyła, że jest tu wciąż nierozwiązany do tej pory problem i chce, aby przy dużych stacjach benzynowych oraz w Miejscach Obsługi Pasażerów, czyli tam, gdzie zatrzymują się samochody ciężarowe, autokary, były darmowe stanowiska do odśnieżania naczep czy autobusów. Aby każdy kierowca przed wyruszeniem w trasę miał możliwość zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego. Czy gdyby były takie stanowiska to wiedząc, że można w sposób bezpieczny wykonać odśnieżanie pojazdu, uniknąć zagrożenia i mandatu ,korzystalibyśmy z takich stanowisk? Zdecydowanie tak!
Fundacja Kultury Bezpieczeństwa została założona w celu promowania zachowań zapobiegających potencjalnym zagrożeniom mającym wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Zastosowanie kreatywnych i innowacyjnych metod ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób i w sposób trwały wpłynięcie na ich kulturę bezpieczeństwa. Polska Kocha Bezpieczeństwo jest to unikalny program stworzony przez Fundację Kultury Bezpieczeństwa, powstał w celu wprowadzania pozytywnych zmian w kwestii postrzegania bezpieczeństwa.
Dlatego Fundacja Kultury Bezpieczeństwa czyni starania aby już w 2019 roku pojawiły się na stacjach i MOPach pierwsze stanowiska do odśnieżania samochodów i autobusów. To doskonała inicjatywa, dzięki której użytkownicy dróg będą jeździli bezpieczniej. Już wkrótce przedstawimy więcej szczegółów.
DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!
Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !