Blog


Firma Rhodia Polyamide Polska jest kolejnym przedsiębiorstwem, które dostrzega korzyści z organizowania dla pracowników Dnia Bezpieczeństwa. Jednak w przeciwieństwie do większości firm, w Gorzowie Wlkp. organizatorzy wyszli z założenia, że swoich pracowników szkolą na co dzień, natomiast taka impreza jest doskonałą okazją do zwiększenia świadomości osób zatrudnionych u podwykonawców.

Gabriela Maciejewicz

Dlatego zostali oni zaproszeni do wzięcia udziału zarówno w pierwszej części, obejmującej różnego rodzaju pokazy, jak i do uczestnictwa w Rywalizacji Zespołowej, wzorowanej na idei Rajdu Bezpieczeństwa wdrożonego w Air Liquide Polska.

Dzień Bezpieczeństwa został zaplanowany w taki sposób, żeby uzyskać możliwie kompleksową formułę, uwzględniającą potrzeby każdej z grup - pracowników administracji, produkcji oraz właśnie podwykonawców. Do współpracy przy organizacji zaproszono także gości z zewnątrz - straż pożarną, policję oraz przedstawicieli firm, oferujących produkty i usługi związane z szeroko rozumianym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Jako że Rhodia Polyamide jest zakładem z branży chemicznej, znajdującym się na terenie strefy przemysłowej ZWCh STILON, jednym z punktów programu były pokazy wykonane przez strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp., którzy zademonstrowali sprzęt ratowniczy używany podczas prowadzenia akcji chemicznych oraz techniki gaszenia mniejszych pożarów. Do wzięcia udziału w pokazach zostali zaproszeni także wszyscy pracownicy firm, znajdujących się w strefie Stilonu oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Ci ostatni mieli okazję do ćwiczenia pod okiem strażaków - gaszenia podręcznym sprzętem gaśniczym cieczy płonącej w wannie.
Z myślą o podwykonawcach pokazy zaplanowano w taki sposób, żeby otrzymali oni w miarę kompleksową informację np: na temat prac na wysokości. Z analiz wypadków oraz nieprawidłowości, do których dochodziło na terenie Rhodia Polyamide, a którym ulegali pracownicy podwykonawców wynikało, że większość z nich dotyczyło właśnie prac na wysokości. Pracownicy firm mieli więc okazję zapoznać się zarówno ze sprzętem służącym do prowadzenia w sposób prawidłowy tego typu prac (Globex i Elektromont) jak i służącym do ochrony w razie wypadku (Protekt).
Przemysłowe tematy były kontynuowane przez Elbląską firmę Elmetal, która skupiła się na kwestiach bardzo ważnych dla bezpieczeństwie pracowników, nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych. System LOTO/ Lockout/Tagout (w Rhodia - LTT) oraz znakowanie instalacji technologicznych może zapobiec wielu wypadkom czy sytuacjom niebezpiecznym.

Rywalizacja zespołowa

Drugim punktem Dnia Bezpieczeństwa, zorganizowanym zarówno dla pracowników Rhodii jak i współpracujących z nią podwykonawców było rozegranie Rywalizacji Zespołowej, czyli zmodyfikowanej wersji Rajdu Bezpieczeństwa.
Podczas Rajdu uwzględniono 7 stacji tematycznych: ochrona p-poż; bezpieczeństwo pracy; bezpieczeństwo w ruchu drogowym; zdrowie i higiena; ochrona środowiska; ratownictwo medyczne; kondycja fizyczna oraz wiedza o firmie Rhodia.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z Rywalizacji. Zależało nam na połączeniu idei promowania bezpiecznych zachowań z dobrą zabawą. Jedną z największych korzyści jest to, że w zespołach byli pracownicy naszych podwykonawców. Dzięki temu zaistniał element współdziałania pomiędzy firmami i edukacji nie tylko naszych pracowników, ale i tych, z którymi, na co dzień pracujemy - podkreśla Gabriela Maciejewicz, HSE Manager w Rhodii.
Pytania do Rywalizacji były układane przy współudziale partnerów Dnia Bezpieczeństwa - KM PSP, KM Policji, firmy BeHaPoż, Fitness Klubu Easyline oraz Medycznego Centrum Szkoleniowego. Ich przedstawiciele byli również w jury, które czuwało nad przebiegiem Rywalizacji.

Pracownicy, oprócz testów sprawdzających poziom wiedzy, mieli do wykonania także różne zadania praktyczne, takie jak opatrywanie ran, pokonanie slalomem toru przeszkód z zachowaniem przepisów ruchu drogowego, wymyślanie różnych sposobów na wyniesienie osób z zagrożonych pomieszczeń, przelewanie wody ze zbiornika do beczki czy segregację odpadów i umieszczenie ich w odpowiednich pojemnikach.

- Jest to przykład zaangażowania się na rzecz podnoszenia świadomości pracowników w zakładzie pracy. Wyszło to nam na tyle dobrze, że już teraz pracownicy pytają się, co zrobimy za rok? Taka forma podania wiedzy bardzo im odpowiada - dodaje Gabriela Maciejewicz.
Wszystko wskazuje na to, że popularyzowanie takiego podejścia do bezpieczeństwa i współpracy ze służbami ratowniczymi oraz firmami z terenu Gorzowa Wlkp. wejdzie do zwyczaju w Rhodii Polyamide. Prezes RPP, Jacek Bobrowicz, który osobiście wspierał organizację Dnia Bezpieczeństwa zaraz po jego zakończeniu zadeklarował, że w czerwcu Dzień Bezpieczeństwa zostanie zorganizowany w podobnej formule. Opcje rozegrania Rywalizacji Zespołowej są różne: od zaangażowania jeszcze większej ilości pracowników firmy Rhodia, po wyzwanie na "pojedynek" innych firm.

Gabriela Maciejewicz

Rhodia Polyamide Polska

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !