Blog


Celem akcji jest zaangażowanie osób na stanowiskach kierowniczych w działania związane z poprawą bezpieczeństwa pracy oraz zwrócenie uwagi na to, że czynnik ludzki jest najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy.

Dotychczas każdy przełożony, zapytany, czy w jego obszarze jest coś, co można poprawić, aby pracowało się bezpieczniej odpowiadał, że „przecież jest bezpiecznie, a jeśli zdarzy się wypadek, to trudno i nic nie można było na to poradzić”.

ffp ffp ffp

Postanowiliśmy więc stworzyć prosty system, który wpisywałby się w dotychczasowe obowiązki przełożonych. Za każdym razem, po przejęciu zmiany, jej szef robi obchód sprawdzając czystość podległych mu hal. Uznaliśmy, że zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa ludzi przy tej okazji nie będzie dla niego uciążliwe i nie będzie wymagało dodatkowych czynności. Aby wyrobić w szefach zmian ten nawyk rozpoczęliśmy tzw. SAFETY WALK: szef zmiany, szef działu i specjalista ds. BHP podczas obchodu sprawdzają dany obszar w oparciu o listę kontrolną. Zgodnie z planem, każdy z czterech szefów zmiany, przynajmniej raz w miesiącu, bierze udział w takim obchodzie. Podczas SAFETY WALK rozmawiamy o różnych zdarzeniach, które miały miejsce i które mogą się wydarzyć biorąc pod uwagę zauważone niezgodności lub niebezpieczne zachowania. Już po pierwszym obchodzie zauważyliśmy zmianę w podejściu przełożonych do spraw bezpieczeństwa. Stwierdziliśmy także, że problem w podejściu przełożonych nie wynika z braku chęci, ale z braku wiedzy na temat ich odpowiedzialności i możliwości, jakie niesie za sobą zwykła obserwacja i inne spojrzenie na sprawy bezpieczeństwa.

lista-kontrolna

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona w firmie Farm Frites Poland.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczeństwa".
farm-frites

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !