Firma Skanska została wyróżniona nagrodą Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w konkursie „Buduj Bezpiecznie 2015” za realizację osiedla Mickiewicza przy ul. Rudzkiej w Warszawie. To pierwsze osiedle w Polsce budowane zgodne z wytycznymi międzynarodowej certyfikacji BREEAM, potwierdzającej zastosowanie zielonych i dobrych jakościowo rozwiązań.
Skanska po raz kolejny otrzymała nagrodę PIP za wysokie standardy BHP na budowie.
Pod koniec 2015 r. firma Skanska S.A. – generalny wykonawca osiedla Mickiewicza – jako jedyna spółka mieszkaniowa została laureatem III nagrody w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Buduj Bezpiecznie”. Celem konkursu jest promowanie najlepszych praktyk na placach budowy w kraju i tych wykonawców robót budowlanych, którzy zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas realizacji inwestycji.
„To pierwsza nagroda w tym konkursie dla osiedla Mickiewicza, ale już kolejna dla Skanska, która buduje wszystkie obiekty zgodnie z wysokimi standardami BHP”, mówi Wojciech Piecuch, kierownik budowy Skanska S.A. „Już na etapie przygotowania projektu architektonicznego ustalamy formy zabezpieczeń i sposoby bezpiecznego prowadzenia prac, które to rozwiązania konsekwentnie wdrażamy podczas realizacji inwestycji. Stawiamy na szkolenia pracowników i kształtowanie odpowiednich postaw związanych z BHP. Mamy wysokie wymagania wobec samych siebie i wszystkich osób zaangażowanych w budowę ”, dodaje Wojciech Piecuch.
POD OKIEM KONSULTANTA
Nad całym procesem inwestycyjnym czuwa niezależny konsultant ds. BREEAM, który na bieżąco weryfikuje i rekomenduje rozwiązania, a także odpowiada za kontrolę jakości wykonania po upływie 3, 6 i 12 miesięcy od oddania budynku do użytkowania. Dodatkowo certyfikacja BREEAM wymaga, aby materiały na budowie były składowane w ściśle określony sposób, tak aby nie narażać ich na zamienne warunki pogodowe i uchronić środowisko naturalne przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Na budowie prowadzony jest też specjalny plan zarządzania odpadami, zakładający recykling odpadów budowlanych na poziomie minimum 75%.
Na placu budowy osiedla, a także innych inwestycji, firmę Skanska obowiązują nie tylko kryteria wynikające z certyfikacji, lecz także wewnętrzne standardy BHP (składają się one z kilkudziesięciu norm dotyczących m.in. ubioru, składowania materiałów, używania maszyn itd.) oraz procedury wynikające z Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – przedsięwzięcia, którego inicjatorem była Skanska. Normy bezpieczeństwa dotyczą osób przebywających na placach budowy. Wszyscy przechodzą odpowiednie szkolenia, a zasady BHP są restrykcyjnie przestrzegane. Ponadto miejsce budowy jest odpowiednio oznakowane, tak aby zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym. Skanska edukuje również najmłodszych – od siedmiu lat prowadzi ogólnopolską akcję „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Wcześniej Skanska otrzymała wyróżnienie Państwowej Inspekcji Pracy „Buduj Bezpiecznie 2013” za budowę osiedla Park Ostrobramska w stolicy.
Firma Skanska zostanie opisania w ramach cyklu „Liderzy Bezpieczeństwa” w numerze 2/2016 „Pracy i Zdrowia”, będzie również gościem konferencji „Skuteczne przywództwo w bezpieczeństwie”, która odbędzie się w dniach 26–27 kwietnia w trakcie targów Sawo (wstęp bezpłatny).
DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!
Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !