Blog


Praca w narażeniu na promieniowanie elektromagnetyczne wysokich częstotliwości wykonywana na znacznych wysokościach – przekraczających często 300 m – należy do codziennych zadań pracowników grup technicznych w firmie EmiTel, będącej operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Spośród przeszło 600 pracowników spółki, ponad 200 świadczy pracę w grupach technicznych, a 150 z nich pracuje na wysokości, czasem w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Konrad Rudniewski

Warunki pracy generujące duże ryzyko wystąpienia wypadków, postawiły kierownictwo firmy wobec konieczności podjęcia szeregu działań mających na celu zapewnienie pracownikom maksimum bezpieczeństwa.

Dojazd

Czynnikiem ryzyka, powodującym statystycznie najwięcej wypadków jest zagrożenie zdarzeniami komunikacyjnymi. Maszty rozmieszczone są nierzadko w trudnym terenie. By do nich dotrzeć (także podczas występowania różnorodnych trudnych warunków atmosferycznych), pracownicy poruszają się drogami górskimi, leśnymi, bocznymi – zapomnianymi przez drogowców. Na szczęście nieliczne wypadki, do których tam dochodziło, kończyły się z reguły niewielkimi urazami i klasyfikowane były jako lekkie.

Ażeby rozwinąć umiejętności jazdy w trudnych warunkach, w firmie prowadzone są dwa rodzaje szkoleń dla użytkowników samochodów. Pierwsze – to doskonalenie techniki jazdy na torach wyścigowych pod Kielcami i w Poznaniu, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Trenowane są tam takie umiejętności, jak wychodzenie z poślizgu, awaryjne hamowanie itd. Dotychczas szkolenie objęło 60% – 90% pracowników z grup technicznych oraz ok. 50% innych pracowników użytkujących samochody służbowe – administratorów budynków, przedstawicieli handlowych. Drugie szkolenie – z technik bezpiecznej jazdy offroadowej – wprowadzono dla pracowników z regionów górskich. Na razie przeszkolono ok. 30% załogi z tych regionów, lecz odsetek ten będzie stopniowo wzrastać. Dodatkowo pracownicy zostali wyposażeni w bezprzewodowe zestawy słuchawkowe.

Systematycznie wysyłane są im najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa drogowego – przypominające np. o przygotowaniu auta i o zasadach bezpiecznej jazdy samochodem w różnych warunkach.

Praca na wysokości

Gdy pracownik dotrze do masztu lub innych urządzeń telekomunikacyjnych może przystąpić do właściwej pracy. Wykonywana jest ona na wysokości (nawet znacznej wysokości – maszty na terenach nizinnych mają często ponad 300 metrów wysokości, te w terenach górskich są niższe, ale znajdują się na szczytach górskich, najwyżej położona stacja jest na Kasprowym Wierchu). W ciągu kilkunastu ostatnich lat nie było przypadku typowego upadku z wysokości – odpadnięcia od masztu. Natomiast miały miejsce inne wypadki związane z pracą na wysokości – poślizgnięcie, kontuzja podczas schodzenia i przemieszczania się na obiektach – np. nieprawidłowe postawienie nogi skutkujące zwichnięciem.

Hidden Content

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !