Blog


Firma DuPont ogłosiła zwycięzcę nagrody Kevlar® Innovation Award 2012, która została przyznana polskiej firmie Techplast, za innowacyjne wykorzystanie włókna DuPont™ Kevlar® w produkcji ultralekkich butli kompozytowych Safer®, służących do przechowywania gazów. Techplast rywalizował w konkursie z firmami z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zgłoszenia do nagrody ocenił prestiżowy zespół ekspertów z Uniwersytetu w Reutlingen w Niemczech, magazynu Jane's International Defence Review oraz przedstawiciel działu DuPont Protection Technologies.

DuPont™ Kevlar® Innovation Award nagradza pomysły, metody, technologie, zastosowania, produkty i usługi powstałe z użyciem DuPont™ Kevlar®. Nagroda przyznawana jest według kilku kryteriów:
- wykorzystanie Kevlar® w połączeniu z nowymi materiałami lub za pomocą nowych procesów technologicznych, oraz
- innowacyjne zastosowanie Kevlar®.
W przypadku Techplastu, który osiągnął najwyższą ocenę w powyższych kategoriach, doceniono fakt, że butle Safer® lepiej chronią ludzi i środowisko.
─ W imieniu Techplast pragnę podziękować firmie DuPont za tę inicjatywę. Jest to kolejny dowód, że nasz produkt jest innowacyjny, a nagroda stanowi uznanie dla naszej pracy. Jesteśmy dumni, że Safer® pomaga lepiej chronić ludzi. Wierzymy, że przyszłość butli wysokociśnieniowych wiąże się z materiałami kompozytowymi, pośród których włókno DuPont™ Kevlar® odgrywa kluczową rolę ─ powiedział Adam Saferna, Właściciel i Dyrektor Techplast.

Wykorzystując włókno Kevlar®, Techplast osiągnął znaczącą redukcję wagi butli – nawet o 65% w porównaniu z tradycyjnymi, dotąd powszechnie stosowanymi butlami stalowymi. Dodatkową zaletą jest utrzymanie a nawet zwiększenie wytrzymałości butli. Butle kompozytowe Safer® do przechowywania tlenu lub innych gazów są lekkie i nie korodują. Dlatego są idealnym produktem dla służb ratowniczych, służb medycznych oraz nurków.

nagrodzeni

Kevlar® jest szczególnie znany ze swoich wyjątkowych właściwości, dzięki którym chroni życie i zdrowie funkcjonariuszy policji, żołnierzy i służb specjalnych na całym świecie. Wykorzystywany jest m.in. w kamizelkach kuloodpornych, kaskach i hełmach ochronnych. Dzięki temu, że jest lekki i pięciokrotnie mocniejszy od stali, używa się go również do budowy samolotów, pociągów czy bolidów F1.
─ Kevlar® stał się jedną z wiodących marek ochronnych na świecie, kiedy na początku lat 70. ubiegłego wieku zastąpił stal w oponach ─ powiedział Adam Bartoszek, Dyrektor Rozwoju Rynku DuPont™ Kevlar® w Polsce.

 

Projekt opracowania i wdrożenia innowacyjnych butli kompozytowych na bazie włókna Kevlar® i włókna węglowego był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Dofinansowanie zostało wykorzystane przez firmę Techplast między innymi na zakup maszyn i urządzeń do produkcji butli. Część dofinansowania została przeznaczona na opracowanie projektów butli.
Nagroda wręczona dzisiaj firmie Techplast została zaprojektowana w prestiżowej szkole ECAL/University of Art and Design w Lozannie i jest autorstwa Anurag Etchepareborda.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !