Blog


W zakładzie Solvay Engineering Plastics Poland z o.o. w Gorzowie Wlkp. kilka budynków i procesów pochodzi jeszcze z lat 70-tych, nie są w pełni zautomatyzowane.
Urządzenia produkcyjne wyposażone są w analogowe przyrządy pomiarowe, dzięki którym monitoruje się parametry procesu (ciśnieniomierze, termometry, wskaźniki przepływy, wskaźniki poziomu).

Sukcesywnie podczas prac modernizacyjnych są one wymieniane na bardziej nowoczesne.
Na przyrządach „starszego” typu – dzięki zaangażowaniu kilku osób oznakowaliśmy przy pomocy samoprzylepnej kolorowej folii „wartości bezpieczne” – zgodnie z naszymi Planami Kontroli, tak aby poziomy te były bardziej widoczne.
Ta praktyka ułatwia pracę aparatowym, bowiem z daleka widać czy wartości bezpieczne nie są przekroczone. Działanie to pozwala też kontrolującym i audytorom na szybkie zorientowanie się czy proces jest przez aparatowych utrzymywany pod kontrolą i czy pracownicy reagują na wskazania przyrządów.

foto1 foto2

Jest to element wizualizacji w zakładzie Solvay; jednocześnie ze wskazaniami na przyrządach oznakowywaliśmy we własnym zakresie kierunki przepływów mediów doprowadzonych do procesów, opisywaliśmy kluczowe elementy procesu, czy wykonywaliśmy tzw.: „Jednominutowe Lekcje” postępowania na wypadek konieczności podjęcia przez aparatowych działań w procesie.

foto3 foto4

Prezentowana Dobra Praktyka została wdrożona w firmie Solvay Engineering Plastics Poland.

Została wyróżniona i zaprezentowana przez portal "Kultura Bezpieczeństwa" na targach Sawo 2014 w ramach "Strefy Kultury Bezpieczeństwa".

solvay

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !