Blog


Zdaniem straży pożarnej spaliny z wózków widłowych jeżdżących po hali produkcyjnej oraz niesprawna wentylacja były przyczyną zatrucia tlenkiem węgla ponad 80 pracowników zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego w Kwidzynie. Dwie osoby zostały umieszczone w komorach hiperbarycznych.

Halę oraz magazyn zakładu zatrudniającego ok. 300 osób ewakuowano po telefonie jednej z pracownic, która źle się poczuła:
– Kobieta zawiadomiła pogotowie. Lekarz, który ją zbadał ostrzegł pogotowie o możliwym zatruciu w zakładzie. Straż pożarna stwierdziła tam znacznie podniesiony poziom stężenia tlenku węgla - informuje Rajmund Darga z Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Przyrządy pomiarowe pokazały stężenie tlenku węgla na poziomie 225 ppm, gdzie już poziom powyżej 26 ppm uznaje się za groźny dla zdrowia.

Ewakuowani pracownicy mają bóle głowy i nudności, typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla. Jak zapewnia Rafał Grzeszkiewicz, Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, życie żadnego z pracowników nie jest zagrożone, jednak stan niektórych jest ciężki, a dwie osoby musiały zostać umieszczone w komorach hiperbarycznych.

Zdaniem straży pożarnej, przyczyną zatrucia były spaliny z trzech wózków widłowych, które jeździły po hali oraz niesprawny wyciąg wentylacyjny.
– Gdyby działała wentylacja, to spaliny miałyby się gdzie ulotnić, a tak magazynowały się wewnątrz hali. Ktoś o to nie zadbał, zawinił człowiek –uważa Ryszard Sulęta, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Marcin Anaszewicz, pełnomocnik zarządu spółki Pamapol S.A., właściciela zakładów w Kwidzynie informuje, że produkcja została wstrzymana do odwołania.
- Zgodnie ze standardową procedurą przedstawiciele spółki sprawdzają, jaki jest stan pracowników przebywających w szpitalach i czy rodziny poszkodowanych czegoś nie potrzebują – tłumaczy Anaszewicz.

W celu wyjaśnienia przyczyn zdarzenia zostanie wszczęte śledztwo, kontrolę zapowiada również wojewoda pomorski.

[KB]

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚ Z NAMI!

Zainteresował Cię ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi !